Антон Галагуз: «Кросфітером може стати абсолютно кожен, незалежно від рівня фізичної підготовки»

 

Кросфіт – вид спорту, який з’явився у нашій країні відносно нещодавно, усього 6-7 років тому – і з тих пір його популярність лише зростає. Усе більше людей прагнуть займатися цим видом спорту, адже він не лише забезпечує підтягнуте та здорове тіло, а й суттєво покращує якість життя; з’являються нові зали, проводяться змагання.

Фінал третього міжнародного турніру з кросфіту Kyiv Battle 2019 пройде у Києві 2-3 лютого 2019 року. Реєстрація на онлайн-відбір триватиме до 19 грудня 2018 року. Напередодні цієї події ми попросили відповісти на запитання, які найчастіше турбують початківців, фахівця у цій сфері Антона Галагуза – чемпіона світу та бронзового призера чемпіонату світу з пауерліфтингу, п’ятикратного чемпіона України, триразового володаря кубка України, рекордсмена України та Європи. Вже втретє Антон також виступає головним суддею на Kyiv Battle:

 

– Розкажіть про свій досвід, як ви прийшли у кросфіт, з чого почалося ваше захоплення цим видом спорту?

– У якийсь момент занять пауерліфтингом мені стало замало, тому під час міжсезоння спробував кросфіт – сподобалося. Осмислив зроблене і через півроку усе кинув і спрямував максимум зусиль на новий вид спорту. А підштовхнув мене до цього, звісно, брат. Ми часто один одного так штовхаємо (посміхається). Тим більше ми завжди були трохи функціональнішими, ніж звичайні пауерліфтери. Бігали, стрибали в довжину та висоту, стрибали на скакалці, боролися – і усе це в режимі змагання. Дух суперництва зі мною давно, адже я ще й футболіст, грав досить довго, протягом 10 років.

 

– Чим вас зачепив кросфіт, що в ньому незвичного?

– Тим, як він з часом трансформувався – адже зараз ми маємо справу з дещо видозміненим видом спорту. Із самого початку, з 2001-го року, він використовувався для підготовки представників спецструктур. В Америці інформація про кросфіт була засекреченою, за його допомогою тренували військових, поліцейських та рятувальників. Лише з часом цей вид спорту здобув загальну популярність та став більш масовим. В Україні він почав з’являтися вибірково у 2010-2011 роках, а перший кросфіт клуб відкрився у Харкові приблизно у 2013-му. З наступного року нову тенденцію підхопив і Київ. Засновники кросфіту позиціонують його як загальнофізичну підготовку для будь-якої людини. Він задумувався не як змагальний спорт, його головне завдання – удосконалити себе, поліпшити здоров’я та загальну спортивну підготовку, а не бути кращим за інших. Тому перші змагання з кросфіту відбулися лише через шість років після його винайдення, у 2007-му році. В Україні перший турнір відбувся в Харкові у 2013 році.

 

– Як стати кросфітером? Це доступно кожному чи потрібні особливі навички?

Кросфіт має дві грані – може бути як загальною фізкультурою для підтримки здоров’я, так і змагальним вид спорту, яким займаються професійно. Кросфітером першого типу може стати кожен, важливе бажання та реальна оцінка своїх фізичних можливостей на початку занять. Якщо це є, і час на тренування знайдеться, і навички випрацюються. Бачив, що люди і на візках приїжджають до залу.

 

– Як тренуються кросфітери? Їхні заняття проходять переважно у залі?

– Принадність кросфіту саме у його різноманітності та непередбачуваності. Потрібно тренуватися у різний час доби, різні пори року та у різних місцях: у залі, на вулиці, у лісі, басейні, залучати сайклінг, підняття ваги, біг на довгі дистанції, гімнастику, тощо. Чим різноманітніше, тим краще. Аматору таким чином точно не буде нудно, а професіоналу, що планує брати участь у змаганнях, таке різноманіття забезпечує адаптацію організму до різних навантажень.

 

– У чому краще тренуватися?

Зізнаюся, протягом двох перших років моїх занять кросфітом я тренувався в одних й тих самих кросівках та шортах, лише футболки змінював (посміхається). Але у спеціальному взутті займатись, звісно, зручніше. Його наявність не є обов’язковою умовою, але якісне і функціональне екіпірування дозволяє не відчувати дискомфорт під час довгих тренувань. У цьому питанні головне правильно розподілити зусилля на вибір тренувального одягу та саму роботу на тренуваннях. Приділяти увагу одягу необхідно, але не слід забувати про покращення фізичних навичок та якостей характеру.

 

– Розкажіть, будь ласка, про харчування кросфітерів? Чи є у них спеціальна дієта?

Кросфітери нічим не відрізняються від звичайних спортсменів, вони вживають ту саму їжу, слідкують за калоріями, підраховують їх та просто витрачають набагато більше, ніж інші, скажімо, у важкій атлетиці чи гімнастиці. Важливо звертати увагу на те, які саме калорії вживаєш. Наприклад, жир корисний для бігунів на довгі дистанції, тому що він дає енергію, а кросфітерам через нього важче виконувати ті чи інші вправи. Є безліч різних способів харчування, дієт, тощо, це питання індивідуальне, кожен обирає для себе сам. Але підкреслю, що важливо слідкувати за калоріями та мікронутрієнтами.

 

– Кросфіт для дівчат: користь чи шкода для жіночого організму?

Спорт підходить для всіх. Але повернуся до того, що кросфіт буває різним – як фізкультурою, так і змагальним видом спорту. Тому дівчина має обрати, що саме її цікавить, і знайти тренера, який підтримає її на цьому шляху.

 

– Чи можна вважати кросфіт способом схуднення для дівчат?

За принципом «схуднення – головна мета» живуть 80% дівчат, але це не означає, що так правильно. Те ж саме і у кросфіті: левова частка приходить схуднути, але потім «втягується» та тренується вже заради інших цілей. Загалом, схуднення, як і збільшення м’язів у хлопців – це обов’язковий «побічний ефект», від якого нікуди не подінешся (посміхається). Це той приємний бонус, який усім подобається.

 

– Як отримати сертифікат тренера з кросфіту?

Це не складно для тих, хто тривалий час вже присвятив цьому виду спорту. Треба лише пройти лекційний курс та ряд практичних занять, на яких  відпрацьовуються групові тренувальні комплекси, і здати іспит. Але кросфіт-сертифікат Level 1 – це далеко не показник кросфіт-тренера, хоч без нього і не можна  тренувати. Справжній тренер має постійно займатися самоосвітою, ознайомлюватися з літературою з фізіології, біомеханіки, тренерської майстерності, багато працювати над собою та прагнути удосконалення.