Володимир Тисанюк: «Кросфіт – це не лише користь для організму, а й естетична краса»

Чи знаєте ви, що таке кросфіт та чим він корисний? Необізнаний аматор обмежиться загальною фразою про те, що це система фізичної підготовки. Знавець спорту відповість, що це тренування, які не лише задіюють майже усі м’язи та підходять будь-якій людині незалежно від рівня підготовки, а й покращують якість життя. А от для більш детального та компетентного пояснення і той, і інший, скоріш за все, звернеться до пошукових систем інтернету. Ми вирішили полегшити завдання та поставили найбільш актуальні та конкретні питання про кросфіт, які найчастіше цікавлять новачків, фахівцям, що досягли успіху у цій галузі і яких наживо можна буде побачити на третьому міжнародному турнірі з кросфіту Kyiv Battle, фінал якого відбудеться 2-3 лютого 2019 року у виставковому центрі «АККО Інтернешнл».

Наш герой – Володимир Тисанюк – сертифікований тренер CrossFit Level 1 Trainer (СF-L1), Призер українських змагань з CrossFit, сертифікований суддя CrossFit Judge, має стаж тренувань 7 років.

– Розкажіть про свій досвід: як ви прийшли у кросфіт, з чого почалося ваше захоплення цим видом спорту?

– Моя історія розпочалася з того, що у 2013-му році мені пощастило побувати на змаганнях з кросфіту. Мене просто заворожувало те, як міцні хлопці швидко пересували велику вагу, ходили на руках і стрибали подвійні стрибки на скакалці. Прийшовши додому, подивився в інтернеті ледь не тисячу роликів на цю тему, протягом місяця намагався щось повторити, але це було складно. Через півроку пішов на відкрите тренування з кросфіту у магазин Reebok, яке проводив Олександр Кравченко. Комплекс тоді був нескладний, і серед хлопців на тренуванні я переміг. Мені сподобалося відчуття приємної втоми, того, що ти працюєш більш, ніж на 100% своїх можливостей, що є змагальний елемент, публіка, музика і дошка з результатами.

Через два місяці Олександр Кравченко запропонував мені виступити на Kiev Athletics Challenge 2014. Я подумав: чому б ні, хотілося хоча б спробувати, що це таке. Тоді з 36 хлопців я пройшов до фінальної частини, зайнявши у відбірковому завданні третє місце. Для мене це було дуже круто, адже я навіть не розраховував потрапити до 12-ки найкращих, щоб змагатися наступного дня. Після цих змагань багато чого змінилося у моєму житті, протягом останніх чотирьох років кросфіт та тренування знаходяться для мене на першому місці, я вже багато де побував, познайомився з багатьма спортсменами. Моя фізична форма помітно змінилася, а підхід у тренерській діяльності став більш професійним. В цілому, отримую задоволення від цієї важкої праці, адже отримав багато нових навичок. Також цей підхід допомагає мені правильно фокусуватись і вирішувати проблеми у житті.

– Навіщо потрібен кросфіт?

– Це, мабуть, найкорисніший вид діяльності та різновид фітнесу, який сприяє відновленню рухової активності людини. Маленька дитина може віджиматися, присідати, підтягуватися, адже багато рухається, причому правильно та природно. З часом у людини виникає проблема «трьох стільців» – на роботі, у транспорті та вдома перед телевізором. Таким чином, рухова активність тазостегнового суглоба значно зменшується. Як тренер скажу, що серед базових вправ кросфіту якраз і є різноманітні присідання, махи, нахили, стрибки на коробку, підтягування, тощо. Словом, під час тренування задіяні усі 655 м’язів, а також ще 17 м’язів при усмішці після тренування. Що стосується функціональних тренувань у залі, групових занять типу степу чи аеробіки – на мій погляд, це більше відноситься до реабілітації або просто занять для задоволення. Я добре знаю, про що кажу, адже сам займався багатьма іншими напрямками.

Потрібно пам’ятати, що ніж у руках майстра – мистецтво, а у руках дилетанта – порізаний палець чи інші травми, тому особливо важливо правильно обрати тренера та самому розвиватися у сфері фізичної культури – навантажень, харчування, спілкування, тощо.

З точки зору атлета зауважу, що у кросфіті поєднуються багато видів спорту, які дозволяють стати сильнішим, кращим та навіть красивішим, адже зовнішній вигляд атлетів викликає естетичне задоволення.

– Як стати кросфітером? Це доступно кожному чи потрібні особливі навички?

– Якщо у людини є певна база, наприклад, вона займалася важкою/легкою атлетикою чи гімнастикою, має розряди чи звання кандидата у майстри спорту, то такому спортсмену буде легше, адже він вже вміє дотримуватися режиму, ставити цілі та поступово до них іти, знає, скільки часу потрібно на досягнення прогресу. Але особливість кросфіту якраз у тому, що ним може займатися будь-яка людина, навіть з обмеженими можливостями та рухливістю. Якщо новачок чогось не вміє – ходити на руках, робити виходи на перекладині, підтягуватися тощо – у кросфіті він цьому поступово навчається, здобуває необхідні навички, адже тут присутня прогресія: від простого до складнішого. У моїй тренерській практиці були випадки, коли людина у 48 років не могла підтягнутися на турніку, а через два роки занять просто для здоров’я зробила свої перші виходи та могла віджиматися у стійці.

– Як тренуються кросфітери?

– Найчастіше тренування у залі поєднуються із бігом на стадіоні, заняттями у функціональних студіях, важкоатлетичних залах, велосипедом, плаванням у басейні та на відкритій воді. У Києві та інших великих містах у цьому плані зручно готуватися до змагань, адже є річки та водойми. Також можна застосовувати альпінізм, подолання трас із перешкодами, тощо. Останнім часом серед спортсменів стало популярним брати участь у змаганнях з триатлону. Там вони показують середній результат або вище середнього, але головне – можливість підготуватися, а не досягти результату.

– У чому краще тренуватися? Які вимоги до спортивного одягу?

– Я віддаю перевагу Reebok, у мене увесь одяг цієї марки. У них є зручне взуття як для бігу, так і для підняття штанги чи стрибків на скакалці. Для канату потрібні шкарпетки, причому вищі за звичайні, щоб захистити гомілку від натирання. При присіданнях та роботі із вагою використовуються неопренові наколінники. Далі – підштаники, щоб стегно було у теплі, також вони швидше вбирають піт, вологу. Та ж компанія Reebok випускає дуже хороші та якісні шорти: для штанг, канатів, враховуючи при цьому багато нюансів, важливих для спортсмена. Крім того, в них просто зручно, вони легкі, практичні, комфортні, добре тягнуться та легко перуться. Спортсмени часто обходяться без футболок, у зимовий період підходить термокофта з довгим рукавом, щоб захистити плечі, а також шкіру у районі ліктя від натирання під час виходів на кільцях. Ще я використовую рукавиці, адже тренуюся по 2-3 рази на день. Від мозолів вони не рятують, але захищають від інфекції у випадку, якщо спортсмен зірвав шкіру на долоні. Обов’язко використовую бинти на зап’ястя, мені подобаються більш щільні, жорсткі, тканинні.

 

Що їдять кросфітери, чи є у них спеціальна дієта? Як взагалі потрібно слідкувати за харчуванням?

– Тема харчування спортсменів завжди викликає багато суперечок, адже сьогодні популярна одна теорія, а завтра – інша. Одні вживають більше білків з овочами, уникаючи вуглеводів, інші – навпаки. Хтось віддає перевагу швидким вуглеводам, хтось – повільним. Особисто я калорії не рахую. Коли виконую силові завдання, намагаюся збільшити кількість білка у раціоні, який потрібен для росту м’язів та їх швидкого відновлення. За день маю чотири прийоми їжі, у якості перекусу використовую батончики чи протеїнові коктейлі. Тренувальний досвід у мене є, тому вже сам відчуваю, коли і що потрібне організму. У великій кількості вживаю овочі, їх багато не буває. Коли ми їздили у тур Туреччиною та Іспанією, я заради експерименту їв просто гори овочів. Вони покращують травлення, насичують організм вітамінами та мінералами, але багато енергії не дають. Її забезпечують макарони із твердих сортів пшениці, гречка або рис. Навіть м’ясо можу не їсти, а їх – обов’язково. Різні соуси, сіль та перець бажано не вживати, адже під час виконання вправ буде важко дихати. Ще майже не їм солодкого. Але після важких тренувань потрібно давати організму глюкозу, тож доводиться себе змушувати поласувати мармеладом, зефіром чи вівсяним печивом, лише зрідка – шоколадом. І, звісно ж, бажано пити багато рідини. Перед змаганнями, коли йде робота вже не на силу, а на витривалість, порції краще зменшувати, щоб забезпечити легкість у рухах.

– Кросфіт для дівчат: користь чи шкода для жіночого організму?

Якщо підходити з розумом, то, однозначно, користь. Якщо дівчина потрапляє до хорошого тренера, то через півроку вже може ходити на руках, робити різні стійки, місток, шпагат, покращує свою гнучкість, координацію. Вміння працювати нехай і з невеликою вагою, але красиво, правильно і з хорошою технікою в рази покращує рухову активність, грацію, естетичний вигляд, тощо.

– Чи можна вважати кросфіт способом схуднення для дівчат?

Так, звісно. Крім того, він добре запобігає перепадам у вазі. Кросфіт – дуже хороший індикатор кількості їжі, яку дівчина споживає. Якщо її надміру – буде важко дихати, якщо замало – рухатися. Тож цей вид спорту змушує регулярно харчуватися та не допускати ям: від надмірного вживання їжі до недостатнього. Якщо харчуватися один раз на день чи влаштовувати кілька розвантажувальних днів, вживаючи, приміром, яблуко і воду, для організму це стрес, тому, знову почавши їсти, людина поправляється більше, ніж вона схудла. Так люди втрачають мотивацію займатися спортом. А кросфіт якраз покращує рухову активність, координацію, як наслідок – покращується метаболізм та гормональний фон. Зараз обізнаність у цій сфері підвищують не лише тренери, а й спортсмени, відвідуючи різноманітні семінари та лекції.

– Якщо у дівчини хлопець – кросфітер, що б ви радили йому подарувати? Наприклад, що було б приємно отримати у подарунок особисто вам?

Мені – окуляри для плавання (посміхається). А взагалі – бинти для зап’ясть, яких є дуже багато різних, чи наколінники. Думаю, це було б ознакою того, що дівчина турбується про свого хлопця та переймається його безпекою. Ще хороший варіант – важкоатлетичний пояс, у мене, наприклад, зараз пояс марки Reebok, дуже хороший. Ще крутим подарунком будуть кросівки для кросфіту Reebok модель Nano 9, які з’являться у продажу у січні 2019 року. Але не помиліться із розміром (посміхається).

– Як не кинути займатися кросфітом, і де черпати мотивацію?

Мотивація з’являється тоді, коли є результат. Якщо мета реальна і поставлена правильно, то буде і результат – чи це удосконалення тіла з естетичної точки зору, чи покращення витривалості, сили, координації, гнучкості тощо. У цьому може допомогти тренер. Щоб була мотивація, потрібно просто брати і робити, причому правильно – в тому важливо радитися із спеціалістами. Ще один момент: ціль варто ділити на мінімальну, середню та найвищу позначки, тоді завжди буде мотивація працювати. Буває, що немає бажання йти на тренування, тоді тут потрібно відкинути емоції, відмовки та виправдання і ні на що не відволікатися, а йти працювати просто за інерцією. Під час заняття втягуєшся, а відчуття поваги до себе на навіть гордості після нього ні з чим не можна порівняти.

– Як отримати сертифікат тренера з кросфіту?

У нас є достатньо багато курсів, які певні організації проводять протягом місяця. Вони дають непогані знання. Також курси хорошого рівня проводять хлопці з Миколаєва та Одеси, там можна дізнатися про кросфіт усе ледь не з нуля, як для культури розуміння фізичних навантажень, так і для того, щоб стати тренером. Але у кросфіті такі правила, що називати себе кросфіт-тренером публічно, у соцмережах, тощо можна лише у тому випадку, якщо ви пройшли сертифікацію Level 1 – це ліцензування, яке проводять тренери з Америки після дводенного семінару та тестів. Ці курси коштують близько 1000 доларів, а проводити тренування після них можна лише в афілійованому залі. Усе інше – це якісні підробки.